2016 NOMINEES & RECIPIENTS

ACT Theatre
ArtsWest
Seattle Public Theater
Seattle Repertory Theatre
RECIPIENT – Sound Theatre Company
Village Theatre*
Bootycandy – Intiman Theatre
Constellations – Seattle Repertory Theatr
RECIPIENT – Festen -New Century Theatre Company
The Last Days of Judas Iscariot
– Sound Theatre Company*
Luna Gale – Seattle Repertory Theatre
Stupid Fucking Bird – ACT Theatre
RECIPIENT – Assassins – 5th Avenue & ACT Theatre
Billy Elliot – Village Theatre*
Green Day’s American Idiot – ArtsWest
My Fair Lady – Village Theatre
Parade – Sound Theatre Company
The Art of Bad Men by Vincent Delaney – MAP Theatre
Daisy
by Sean Devine – ACT Theatre
Do It For Umma
by Seayoung Yim – Annex Theatre*
RECIPIENT – Is She Dead Yet? by Brandon J. Simmons – Annex Theatre
Sound by Don Nguyen – Azeotrope
The Tumbleweed Zephyr by Maggie Lee – Pork Filled Productions
Braden Abraham – Luna Gale, Seattle Repertory Theatre
RECIPIENT – Desdemona Chiang – Constellations, Seattle Repertory Theatre
Jessica Kubzansky – Stupid Fucking Bird, ACT Theatre
Wilson Milam – Festen, New Century Theatre Company
Teresa Thuman – The Last Days of Judas Iscariot, Sound Theatre Company*
Troy Wageman – Parade, Sound Theatre Company
Bradford Farwell – Festen, New Century Theatre Company
Isaiah Johnson – Bootycandy, Intiman Theatre
Conner Neddersen – 9 Circles, Strawberry Theatre Workshop
John Q. Smith – Annapurna, Theatre22*
Adam Standley – Stupid Fucking Bird, ACT Theatre
RECIPIENT – Ray Tagavilla – The Last Days of Judas Iscariot, Sound Theatre Company
Kiki Abba – Belleville, MAP Theatre*
Caitlin Frances – Indian Ink, Sound Theatre & Pratidhwani
Marianne Owen – Bloomsday, ACT Theatre
RECIPIENT – Pamela Reed – Luna Gale, Seattle Repertory Theatre
Alexandra Tavares – Constellations, Seattle Repertory Theatre
Amy Thone – The Other Place, Seattle Public Theater
Eric Ankrim – How to Succed in Business Without Really Trying, 5th Avenue Theatre
Louis Hobson – Assassins, 5th Avenue & ACT Theatre
Jeff Orton – Parade, Sound Theatre Company
RECIPIENT – Jon-Michael Reese – My Heart is the Drum, Village Theatre
Nikita Baryshnikov, Vincent Bennett, Bito Gottesman, &
Philipp Mergener – Billy Elliot, Village Theatre*
Kendra Kassebaum – Assassins, 5th Avenue & ACT Theatre
RECIPIENT – Claudine Mboligikpelani Nako – My Heart is the Drum, Village Theatre
Tori Spero – Parade, Sound Theatre Company*
Allison Standley – My Fair Lady, Village Theatre
Brenna Wagner, Violet – ArtsWest
Moises Castro – The Motherfucker with the Hat, Washington Ensemble Theatre
Drew Highlands – Luna Gale, Seattle Repertory Theatre
Riley Shanahan – The Brothers K, Book-It Repertory Theatre
MJ Sieber – Stupid Fucking Bird ACT Theatre*
RECIPIENT – G. Valmont Thomas – Water by the Spoonful, Theatre22
Connor Toms – Festen, New Century Theatre Company
Keiko Green – Water by the Spoonful, Theatre22*
Suzy Hunt – The Brothers K, Book-It Repertory Theatre
Anna Kasabyan – Really Really, ArtsWest
Anna Lamadrid – The Motherfucker with the Hat, Washington Ensemble Theatre
Jocelyn Maher – The Other Place, Seattle Public Theater
RECIPIENT – Shermona Mitchell – The Last Days of Judas Iscariot, Sound Theatre Company
RECIPIENT – Bryan Kinder & Quinn Liebling – Billy Elliot, Village Theatre
Justin Gregory Lopez – Lerner & Loewe’s Paint Your Wagon, 5th Avenue Theatre
John Patrick Lowrie – My Fair Lady, Village Theatre
Trent Moury – Green Day’s American Idiot, ArtsWest
Ben Wynant – Parade, Sound Theatre Company*
Kirsten deLohr Helland – Green Day’s American Idiot, ArtsWest
Gretchen Krich – My Fair Lady, Village Theatre
RECIPIENT – Sarah Rudinoff – How to Succed in Business Without Really Trying, 5th Avenue Theatre
Jessica Skerritt – Rodgers & Hammerstein’s The Sound of Music, 5th Avenue Theatre
Faye B. Summers – Billy Elliot, Village Theatre*
RECIPIENT – Ryan Higgins – Romeo & Juliet, Seattle Immersive Theatre
Josh Rhodes – Lerner & Loewe’s Paint Your Wagon, 5th Avenue Theatre
Kathryn Van Meter – My Fair Lady, Village Theatre
Robert J. Aguilar – Luna Gale, Seattle Repertory Theatre
RECIPIENT – Brian Sidney Bembridge – Assassins, 5th Avenue & ACT Theatre
Rick Paulsen – Stupid Fucking Bird, ACT Theatre
Tristan Roberson – Green Day’s American Idiot, ArtsWest
Andrew D. Smith – My Name is Asher Lev, New Century Theatre Company
Bill Forrester – My Fair Lady, Village Theatre
Michael Ganio – Luna Gale, Seattle Repertory Theatre
RECIPIENT – Shawn Ketchum Johnson – Daisy, ACT Theatre
Jason Sherwood – Lerner & Loewe’s Paint Your Wagon, 5th Avenue Theatre
Paul Thomas – Romeo & Juliet, Seattle Immersive Theatre
Melanie Burgess – Assassins, 5th Avenue & ACT Theatre
RECIPIENT – Jocelyne Fowler – A Hand of Talons, Pork Filled Productions
Sarah Burch Gordon – Silent Sky, Taproot Theatre Company
Karen Ann Ledger – My Heart is the Drum, Village Theatre
Deb Trout – Sherlock Holmes and the American Problem, Seattle Repertory Theatre
Dominic CodyKramers  РBuzzer, West of Lenin
RECIPIENT – Brendan Patrick Hogan – The Birds, Strawberry Theatre Workshop
Justin Huertas – Romeo & Juliet – Seattle Shakespeare Company
Matt Starritt – Festen, New Century Theatre Company
Robertson Witmer – Daisy, ACT Theatre
Robertson Witmer – Romeo & Juliet, Seattle Shakespeare Company
Kyna Shilling

*PEOPLE’S CHOICE NOMINEE